693-197-566

regenerum.auto@interia.pl

Kilka ciekawostek o turbosprężarce

1. Co to jest turbosprężarka ?
2.Zasada działania.
3. Budowa.
4.Eksploatacja, jak wydłużyć żywotność turbosprężarki.

 

1.Turbosprężarka to element silnika, który wykorzystuje energię wydalanych spalin w celu zwiększenia ciśnienia powietrza dostającego się do silnika. Jest to mechanizm niezwykle skomplikowany, który narażony jest na działanie bardzo wysokich temperatur i ogromnych sił. Z powodu tak ekstremalnych warunków pracy element ten może ulec awarii, zwłaszcza jeśli stosuje się do niego niewłaściwy olej.

 

2. Jak działa turbosprężarka?

Zasada jest stosunkowo prosta. Turbosprężarka posiada dwa, specjalne wirniki, które umieszczone są na wspólnym wale. Pierwszy wirnik zamontowany jest w systemie wydechowym i zasilany jest poprzez spaliny, które trafiają tam z silnika. Drugi wirnik natomiast znajdziemy w przewodzie dolotowym. Ten wirnik ma szansę funkcjonować poprzez wyprofilowane łopatki, dzięki którym wtłacza on do jednostki napędowej powietrze, którego ciśnienie jest o wiele większe niż ciśnienie powietrza atmosferycznego. Właśnie to powoduje, że silnik w samochodzie z turbosprężarką pracuje efektywniej. 

 

3.Budowa to jednak jedno, ale dlaczego praca turbosprężarki zapewnia takie a nie inne efekty? Aby to wyjaśnić trzeba najpierw powiedzieć, że moc, którą chcemy uzyskać, jest zależna od wielkości dawki paliwa spalonej w danej jednostce czasu. Żeby ten proces miał szansę zaistnieć, trzeba jednak dostarczyć silnikowi tlen, a jak powszechnie wiadomo do spalenia kilograma paliwa potrzebne jest około 14 kilogramów tlenu. Jeśli silnikowi dostarczymy więcej powietrza, to uzyskamy większe spalanie przy identycznych obrotach i takiej samej pojemności jednostki napędowej. Poza tym, mieszanka paliwowo-powietrzna spala się efektywniej, przez co mniej szkodliwych substancji dostaje się do atmosfery. 
 

4. Eksploatacja - jak wydłużyć zywotność turbosprężarki??
Praktyka pokazała jednak, że turbosprężarka to urządzenie proste i wydajne, lecz nie do końca wolne od wad. Do nich można zaliczyć między innymi wrażliwość na nieprawidłową eksploatację. Co zatem powinniśmy zrobić, aby turbosprężarka w naszym aucie działała jak najdłużej? Jedną z pierwszych zasad powinno być dbanie o czystość silnika, co w praktyce oznacza przede wszystkim regularną wymianę filtrów. Osadzanie się zanieczyszczeń może doprowadzić bowiem do zmiany wyważenia, co jest bardzo niekorzystne dla łożysk. 
To samo tyczy się wymiany oleju silnikowego. Powinna być ona regularna, a kupowany olej powinien spełniać wymagania producenta auta. Wszelkie zmiany klas lepkości, jakości i gatunku oleju negatywnie odbijają się na pracy silnika i elementów z nim współpracujących – między innymi turbosprężarki. 
 
Poza tym, niezwykle jest ważny jest sposób eksploatacji auta z turbosprężarką. Zalecane jest unikanie ostrego dodawania gazu i gwałtownego ruszania tuż po uruchomieniu silnika, gdy ten jest zimny. Trzeba bowiem powiedzieć, że tuż po uruchomieniu samochodu olej nie dopływa do różnych zakamarków silnika (m.in. do łożysk silnika). Gdy będziemy jeździć intensywnie tuż po starcie auta, narażamy łożyska na nieprawidłowe smarowanie, co może stać się przyczyną obniżenia ich trwałości. W czasie jazdy natomiast warto jest prowadzić w taki sposób, żeby obrotomierz pokazywał średnie i wysokie obroty. 
Poza tym, badania wykazały, że na trwałość turbosprężarki duży wpływ ma wyłączanie silnika. Wielu ekspertów zaleca, aby przed wyłączeniem silnika odczekać kilkanaście sekund, a nawet parę minut, aby stopniowo zmniejszyć obroty turbiny. Dlaczego? Otóż, tuż po tym jak silnik kończy pracę, przestaje również pracować pompa olejowa. Efektem jest to, że nie dostarcza ona oleju do łożysk turbiny, której wirnik wciąż obraca się! Łatwo się więc domyślić, że może to zaowocować stopniowym zużyciem się łożysk i ich bieżni. 
I to właśnie brak smarowania jest jedną z najczęstszych usterek turbosprężarek. Oprócz tego często dochodzi do do zatarcia mechanizmów sterujących wychyleniem łopatek kierownicy, wycieków oleju czy usterek sterownika podciśnieniowego. Zdarza się też, że awarii ulega wirnik, którego wyszczerbione bądź pogięte łopatki nie tylko nie wytwarzają odpowiedniego ciśnienia, ale mogą także doprowadzić do szybszego zużycia się łożysk przez brak odpowiedniego wyważenia. 

® Copyright 2019 REGENERUM-AUTO