693-197-566

regenerum.auto@interia.pl

Kilka ciekawostek o sprzęgle

1.Co to jest sprzęgło ?

Sprzęgło jest to zespół elementów, który służy do łączenia dwóch wałów: napędowego i napędzanego, w celu przeniesienia między nimi momentu obrotowego. Potocznie tym mianem określa się w przypadku samochodów sprzęgło cierne, które stanowi połączenie między skrzynią biegów a silnikiem.
 

2. Jak działa sprzęgło?
 Mówiąc najprościej: gdy wciskamy pedał sprzęgła,  tarcza dociskowa tzw. ( DOCISK  SPRZĘGŁA) jest odsuwany od napędzanej TARCZY SPRZĘGŁOWEJ  osadzonej na wielowypuście wałka sprzęgłowego. Ustaje wtedy nacisk na tarczy sprzęgła i znika siła tarcia. Tarcza sprzęgła, a wraz z nią dalsze elementy układu napędowego mogą teraz wirować niezależnie od wału korbowego silnika. Gdy puszczamy, tarcza dociskowa ( DOCISK SPRZĘGŁA) z powrotem dosuwana jest do tarczy sprzęgłowej i zaczyna wirować razem z nią, zgodnie z prędkością obrotową wału korbowego silnika.
3. Budowa Sprzęgła:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Co świadczy o uszkodzonym sprzęgle?
Jednym z symptomów, który informuje nas o zużyciu sprzęgła jest sama praca pedału sprzęgła. Odczuwalnie chodzi on ciężej, co świadczy o zużywaniu się powierzchni styku łożyska oporowego ze sprężyną talerzową docisku. Kiedy po wciśnięciu pedału sprzęgła słyszymy szum dochodzący z okolic skrzyni biegów, możemy spodziewać się uszkodzonego łożyska oporowego. O zużyciu tarczy sprzęgła, świadczyć też może brak przyspieszenia pojazdu pomimo dodawanego gazu. Innymi, równie niepokojącymi objawami mogą okazać się - ruszanie samochodu dopiero po całkowitym puszczeniu pedału sprzęgła albo nasilające się szarpanie pojazdu podczas ruszania.
ponizej zdjęcia przykładowych uszkodzeń
 
  

5. Jak dbac o sprzęgło?
- zawsze przy zmianie biegów wciskaj pedał sprzęgła do końca,
- nie prowadź samochodu, jadąc na półsprzęgle - po zmianie biegów zdejmij nogę z pedału,
- wsiadając za kierownicę, zakładaj najlepiej buty na płaskiej podeszwie - to ważne również ze względów bezpieczeństwa: klapki czy szpilki zdecydowanie odpadają, podobnie jak obuwie na wysokich koturnach,
- dodawaj gazu tylko wtedy, jeśli jesteś pewny, że hamulec ręczny został całkowicie opuszczony,
- ruszanie z piskiem opon może i wygląda efektownie, ale wpływa na szybsze zużycie sprzęgła,
- puszczaj sprzęgło łagodnie,
- przy wciśniętym sprzegle łagodnie obchodź się z pedałem gazu,
- unikaj ruszania z dwójki.

 

Poniżej przedstawiamy zdjęcia uszkodzonych sprzęgieł :


 

1. Co to jest sprzęgło?

2. Jak działa sprzęgło?

3. Budowa sprzęgła.

4. Co świadczy o uszkodzonym sprzęgle?

5. Jak zadbać o sprzęgło?

® Copyright 2019 REGENERUM-AUTO